Kredyt konsolidacyjny to jedno z rozwiązań, które oferują banki kredytobiorcom posiadającym kilka różnych zobowiązań finansowych, zobacz najlepsze oferty na stronie www.17banków.com. Wspomniany typ kredytu polega na połączeniu kilku pożyczek w jedną opiewającą na niższą ratę. To bardzo przydatne wyjście szczególnie w przypadku klientów, którzy nie radzą sobie z regularną spłatą wszystkich swoich mniejszych kredytów. Kredyt konsolidacyjny potrafi odciążyć domowy budżet i jest wygodny – zamiast kilku różnych terminów kredytobiorca pilnuje tylko jednego terminu. Ten typ zobowiązania finansowego z pewnością ma swoje zalety. Jednak, aby dany kredyt konsolidacyjny rzeczywiście można było uznać za atrakcyjny i przede wszystkim opłacalny, należy wybrać konkretną ofertę mądrze. Jednak jak to zrobić, by później nie żałować swojej decyzji? Należy wziąć pod uwagę kilka niezmiernie ważnych czynników.

„Czy rzeczywiście potrzebuję konsolidacji?”

To pierwsze pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć zanim podejmiemy decyzję o zaciągnięciu tego typu zobowiązania. Najczęściej powodem tego, że zaczynamy o tym myśleć , są nasze kłopoty finansowe. W przypadku gdy musimy spłacać kila różnych kredytów, rzeczywiście mogą one stać się w pewnym momencie problemem – to z pewnością duże obciążenie każdego domowego budżetu. Konsolidacja nierzadko jawi się wtedy jako rozwiązanie idealne – jej wynikiem jest przecież jedna niższa rata. W naszym portfelu co miesiąc pozostaje nawet kilkaset złotych – bo właśnie tyle możemy jednak oszczędzić. Jednak wspomniane oszczędzanie prawdziwym oszczędzaniem niestety nie jest – to jedynie złudzenie oszczędzania. Ale o tym później. Konsolidacja nie zawsze musi okazać się koniecznością. Kredyty gotówkowe i inne zobowiązania finansowe są zazwyczaj ubezpieczone na wypadek nagłej utraty płynności finansowej ze strony kredytobiorcy. W przypadku przejściowych kłopotów finansowych możemy, zamiast brać kredyt konsolidacyjny, skorzystać z prawa do zawieszenia spłat na kilka miesięcy i wrócić do regularnego wywiązywania się ze swoich zobowiązań dopiero, gdy nasze chwilowe kłopoty znikną.

Niższa miesięczna rata, ale…

Jeśli mimo wszystko nie mamy możliwości uniknąć kredytu konsolidacyjnego, powinniśmy starać się wybrać tę najbardziej korzystną dla nas ofertę. Jak to zrobić? Przede wszystkim musimy być świadomi kilku czynników. Najistotniejsza dla na jako kredytobiorców jest zamiana kilku zobowiązań na jeden kredyt z ratą, która będzie niższa niż kwota wszystkich naszych pożyczek razem wziętych. To racja – rata zazwyczaj jest niższa. Jednak nie zawsze jest to dla nas opłacalne. Konsolidacja ma zazwyczaj wpływ na wydłużenie okresu kredytowania. Całkowity koszt kredytu również znacznie się zmienia. W przypadku gdy jesteśmy zdecydowani na kredyt konsolidacyjny, a nie jesteśmy do końca pewni, która oferta będzie dla nas najkorzystniejsza, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty – doradcy finansowego, który z pewnością dokona potrzebnych analiz i symulacji, które uświadomią nam, z czym tak naprawdę wiąże się zaciągnięcie tego typu zobowiązania – jaki wpływ na ostateczny koszt naszego kredytu będzie miało oprocentowanie, odsetki i wszystkie koszty dodatkowe, o których na początku nie zdążymy nawet pomyśleć. Jeśli podejmiemy tę decyzję świadomie i mając wybór, jesteśmy w stanie, z ogromu ofert, jakie prezentuje dzisiejszy finansowy rynek, wybrać tę najbardziej opłacalną, która nie skrzywdzi nas jako ewentualnych kredytobiorców i rzeczywiście, nie tylko pozornie, odciąży nasz domowy budżet.