Z konsolidacji korzystamy coraz częściej, jednak tak samo jak w przypadku wszystkich innych kredytów i pożyczek, w tym również przeraża nas cała procedura. Jak się okazuje każde wnioskowanie o kredyt może przebiegać bardzo sprawnie jeżeli odpowiednio przygotujemy się do całej procedury. Podstawowym dokumentem który będzie nam niezbędny do złożenia wniosku o konsolidacje jest dowód osobisty, a także zaświadczenie o wysokości naszych miesięcznych dochodów, a także cała dokumentacja związana z kredytami które chcemy skonsolidować. Niektóre banki mogą od nas wymagać również informacji na temat wysokości raty zadłużeń oraz tego ile rat już spłaciliśmy.

Zamierzając dokonać konsolidacji swoich kredytów, powinniśmy odpowiednio wcześniej przystąpić do przygotowania wszystkich niezbędnych do tego celu dokumentów. Z pewnością usprawni to i przyśpieszy cały proces kredytowania i kredyt konsolidacyjny dostaniemy znacznie szybciej. Co za ty idzie następna ratę kredytów będziemy spłacać już na nowych warunkach czyli będzie ona niższa od sumy wcześniej spłacanych kredytów. Chcąc dostać kredyt konsolidacyjny na jak najlepszych warunkach powinniśmy dokładnie zapoznać się i przeanalizować wszystkie dostępne na rynku kredyty konsolidacyjne. Możemy to zrobić za pomocą porównywa rek internetowych które z pewnością ułatwia nam ten proces. Uzyskanie najtańszego kredytu gwarantuje nam również zdolność kredytowa dlatego warto jest zadbać o nią odpowiednio wcześniej.

Najważniejszym dokumentem na podstawie którego bank udzieli nam kredytu konsolidacyjnego jest oczywiście dowód osobisty, następny potrzebny dokument to za, świadczenie o wysokości dochodów. W przypadku zaświadczenia o dochodach duże znaczenie ma ich wysokość, a także źródło dochodu i rodzaj zatrudnienia oraz czas na jaki jesteśmy zatrudnieni. Te kwestie będą świadczyły o naszej zdolności kredytowej, a jak wiemy im lepsza zdolność tym większe prawdopodobieństwo otrzymania lepszej i korzystniejszej oferty kredytowej.

Decydując się na konsolidację kredytów, musimy zgromadzić wszystkie umowy kredytowe zobowiązań, które chcemy połączyć. Warto także przygotować wszystkie informacje związane ze spłatą poszczególnych długów.