Podstawowe formalności niezbędne podczas decyzji o wyborze kredytu gotówkowego dotyczą głównie dokumentu tożsamości, który niezbędny jest przy podpisywaniu umowy kredytowej.

Kredyt online

W przypadku decyzji kredycie przez internet należy liczyć się z tym, że konieczny będzie kontakt z doradcą, który bez problemu przedstawi wszystkie warunki niezbędne przy spłacie zobowiązania. Należy więc podać dane, które ułatwią kontakt z obsługiwaną osobą takie jak imię, nazwisko i numer telefonu. Wszystko to na specjalnym formularzu udostępnionym online na stronach banku, do których dostęp ma każdy chcący dowiedzieć się nieco więcej o takiej formie zabezpieczenia jaką jest kredyt gotówkowy. Wypełnienie wniosku w formie elektronicznej zajmuje często bardzo mało czasu, a pozwala na wybór oferty spośród wielu dostępnych opcji. Najczęściej są to strony rankingowe, gdzie wypełnienie określonych pustych pól zajmuje bardzo mało czasu. Można przy tym skorzystać z wielu dostępnych filtrów, dzięki którym wyszukiwanie konkretnych zapytań będzie jeszcze prostsze. Jednym z takich filtrów może być wybór odpowiedniego RRSO, czasu do spłaty zobowiązania czy wybór odpowiedniej raty do spłaty zadłużenia bankowego.

Wizyta w oddziale

Klienci, aby złożyć tradycyjny wniosek kredytowy muszą udać się do oddziału najbliższej instytucji finansowej, a tam uzyskają najbardziej aktualne informacje o udzielanym wsparciu finansowym. W każdej instytucji finansowej zatrudnieni są specjaliści, którzy doskonale znają się na swojej branży i mogą zaoferować najlepiej dopasowaną ofertę według aktualnych potrzeb każdego klienta. Wizyta w takim miejscu jest konieczna głównie po to, aby zapoznać się osobiście z warunkami jakie ma do zaoferowania bank, a nie tylko za pośrednictwem formularza internetowego, gdzie długi zakres umowy nie dla każdego może być na tyle atrakcyjny, że będzie godny poświęcenia należytej uwagi. Oddziały pracują dość długo, dlatego przyjmują klientów również w godzinach nieco późniejszych, aniżeli standardowe godziny pracy.

Szczególne przypadki

W niektórych sytuacjach oprócz standardowych dokumentów takich jak dowód osobisty bank może poprosić również o zaświadczenie o zarobkach co jest konieczne przy zbadaniu zdolności kredytowej. Taka sytuacja jest przede wszystkim wtedy, gdy chodzi o wysokie sumy kredytu i bank ma duże wątpliwości co do wiarygodności klienta w zakresie spłaty zobowiązania w określonym terminie. Jest to ważny dokument, ponieważ pozwala stwierdzić czy klienci będą w stanie spłacać zobowiązanie przez okres co najmniej kilkunastu lat. Bardzo więc ważne jest czy w takich sytuacjach klienci posiadają umowę o pracę i na jaki okres jest zawarta. Najważniejsze dla banku jest w takich sytuacjach, aby kredytobiorca posiadał umowę na czas nieokreślony, gdyż jest to najlepsza forma zabezpieczenia z tego względu, iż pracodawca dając umowę na czas nieokreślony będzie zapewnić pracownikowi bezpieczeństwo pracy przez dłuższy okres, dzięki czemu spłata kredytu nie powinna być większym problemem dla kredytobiorcy.