Przeterminowane zobowiązania rosną w krajowej gospodarce. Kredytobiorcy, szczególnie impulsywni nie radzą sobie z porządkowaniem finansów osobistych, co prowadzi do dużych problemów ekonomicznych, a nawet do spotkania z komornikiem. Konsolidacja kredytów to jedno z najciekawszych i bardzo praktycznych narzędzi dla zadłużonych, nad którym warto się przez chwilę pochylić.

Teoretycznie w skład kredytu konsolidacyjnego wchodzi każda grupa zobowiązań, natomiast w praktyce temat przedstawia się nieco inaczej, w jaki sposób? Dowiesz się tego na 17bankow.com. Niektóre banki decydują się tylko na konsolidację kart kredytowych i kredytów gotówkowych, natomiast inne placówki obsługują nawet chwilówki i inne pożyczki krótkoterminowe z sektora pozabankowego. Nie ma zatem jednolitej formy konsolidacji. To oddzielny produkt występujący na poziomie bankowości detalicznej, a zatem możliwy do porównywania.

Konsolidacja hipoteczna oraz konsolidacja gotówkowa to dwie powszechnie spotykane formy restrukturyzacji. Krótko mówiąc konsolidacja hipoteczna zapewnia dużą kwotę w zamian za wniesienie do umowy zabezpieczenia pod postacią nieruchomości. Konsolidacja gotówkowa wymaga od kredytobiorcy przedstawienia wyłącznie pozytywnej zdolności kredytowej. Mniejsze formalności występują na pewno w drugiej formie, dlatego przy zwykłym zadłużeniu warto po prostu dbać o porządek w BIK i BIG.

Kredytobiorca na granicy wypłacalności nie ma większych szans na konsolidację. Do restrukturyzacji potrzebujesz pozytywnej zdolności kredytowej, ponieważ banki ze względu na uwarunkowania prawne nie mogą pozwolić sobie na obsługę potencjalnie nierzetelnych klientów.

Po kredycie konsolidacyjnym możesz zdecydować się na nadpłaty zadłużenia, a nawet na wakacje kredytowe, jeżeli chcesz zająć się naprawą dochodów, perspektyw zawodowych.

Upewnij się, czy kwota kredytu konsolidacyjnego odpowiada twoim faktycznym potrzebom uregulowania zobowiązań. To powszechny problem. Jeżeli kredytu konsolidacyjnego nie wystarczy na spłatę będziesz musiał wygenerować dodatkowy kapitał osobiście, a to już poważny problem.