Efektywna weryfikacja kredytobiorcy jest niezbędna w każdej instytucji udzielającej pożyczek gotówkowych. Dlaczego? Chodzi naturalnie o ograniczenie ryzyka. Na jakie warunki weryfikacji musisz się przygotować, aby sprawnie podpisać umowę o kredyt gotówkowy? Poniżej krótki, praktyczny poradnik, znajdziesz go także na kredytomania.eu.

Warunki weryfikacji kredytobiorcy na krajowym rynku

Nowoczesne systemy w bankach detalicznych oraz firmach pożyczkowych praktycznie natychmiast potwierdzają, czy konkretny kredytobiorca jest w stanie spłacić terminowo zobowiązanie. Doradca kredytowy podejmuje na podstawie danych z systemu decyzję o przydzieleniu kredytu gotówkowego na różnych warunkach. Dla klientów o maksymalnej zdolności kredytowej daje się najczęściej znacznie lepsze oprocentowanie, natomiast dla gorszych kredytobiorców pod względem zdolności kredytowej mniej korzystne warunki. Klient charakteryzujący się wysoką zdolnością kredytową otrzyma najczęściej znacznie więcej pieniędzy jednorazowo niż klient w najniższej strefie ryzyka. Akurat banki detaliczne nie mogą obsługiwać ryzykownych kredytobiorców bez potwierdzonych dochodów. Tego zabraniają konkretne ustawy. Weryfikacja następuje automatycznie w bazie Biura Informacji Kredytowej (weryfikacja dotyczy wtedy zobowiązań bankowych) i w bazie Biura Informacji Gospodarczej (tutaj dochodzi weryfikacja alimentów, zaległości w czynszu, wszystkich opłat poza systemem bankowym). Jeszcze przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego warto samodzielnie zobaczyć, jak wygląda twoja sytuacja w BIK. Raport z BIK dla klienta indywidualnego jest płatny, ale często opłacalny, żeby właściwie porównać możliwości na rynku pożyczkowym.

Im lepsza zdolność kredytowa, tym szybsza weryfikacja kredytobiorcy

Umowę o kredyt gotówkowy podpiszesz już nie tylko w oddziałach stacjonarnych, ale również telefonicznie, czy w multimedialnym profilu klienta. To duże ułatwienie, jeżeli korzystasz głównie z internetowych chwilówek. Wiarygodność kredytobiorcy zależy przede wszystkim od dobrej zdolności kredytowej, czyli od zestawienia dochodów i faktycznych kosztów utrzymania gospodarstwa domowego. Jeżeli dobrze pracujesz nad tymi wartościami zyskujesz większe szanse negocjacyjne u każdego kredytodawcy.