Kredyt konsolidacyjny to rodzaj zobowiązania finansowego, które w praktyce oznacza połączenie kilku różnych kredytów i pożyczek w jedną, która z założenia opiewać ma na jedną niższą miesięczna ratę kredytu zamiast kilku. To bez wątpienia może okazać się ogromną pomocą i zapewnić nam komfort oraz wygodę, ponieważ wszystko nam ułatwia. Jednak czy rzeczywiście wszystko? Zobacz szybko na www.niskamarza.pl. Trzeba wspomnieć również o tym, że kredyt konsolidacyjny kryje za sobą nie tylko zalety, ale również i te aspekty, które są nie do końca „za”. Konsolidacja naszych kilku zobowiązań nie oznacza przecież umorzenia części naszego długu, a polega na wydłużeniu okresu spłat kredytu. Bank nie udziela nam tego kredytu bezinteresownie – nastawiony jest na zarobek. Niższe raty natomiast wymagają nie tylko wspomnianego już wcześniej wydłużenia okresu kredytowania, lecz także powodują podwyższenie całkowitego kosztu naszego zobowiązania. Należałoby jednak zacząć od początku.

„Czy kredyt rzeczywiście jest w moim przypadku najkorzystniejszą opcją?”

Na samym początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy naprawdę potrzebujemy konsolidacji naszych długów. Nierzadko może okazać się, że nasze wszystkie zobowiązania są na tyle niewysokie, że nie ma takiej potrzeby. Możemy przecież, oczywiście w granicach naszych możliwości, nadpłacać nasze pożyczki, by jak najszybciej pozbyć się tych najmniej wymagających zadłużeń, by móc potem skupić się na spłacie tych bardziej wymagających pożyczek. To z pewnością obniżysz ich koszt. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie samodzielnie realnie ocenić naszej finansowej sytuacji, możemy skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Specjalista obiektywnie oceni nasze możliwości, pomoże nazwać nasze oczekiwania oraz przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” takiego rozwiązania, a także, jeśli się na to zdecydujemy, razem z nami wspólnie wybierze najkorzystniejszą dla nas ofertę ewentualnego kredytu konsolidacyjnego.

Wybór oferty

Gdy już zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, przychodzi czas na wybór danej oferty. W tym momencie istotne dla nas powinny być czynniki takie jak:

– oprocentowanie danego kredytu (odsetki wynikające z wysokości oprocentowania to główne obciążenie naszych miesięcznych rat; to jaki procent stanowią, powinno być dla nas istotne, ponieważ to odsetki stanowią znaczną część naszych rat, a dysproporcja między nimi a częścią raty, która jest przeznaczana na spłatę naszego podstawowego zadłużenia na naszą korzyść zmienia się dopiero z czasem);

– wpływ wysokości miesięcznych rat na wydłużenie okresu kredytowania (cechą charakterystyczną kredytu konsolidacyjnego jest jedna niższa miesięczna rata po połączeniu wszystkich naszych zobowiązań; to właśnie tego oczekujemy, dlatego musimy liczyć się z tym, że całkowity okres kredytowania może znacznie się wydłużyć; nasze zadłużenie nie jest bowiem umarzane, a jedynie rozkładane w czasie i obudowywane kosztami, które niestety musimy ponieść);

-całkowity koszt kredytu (odsetki oraz inne koszty dodatkowe tworzą koszt całkowity ewentualnego zobowiązania; aby go oszacować, powinniśmy przeanalizować i porównać między sobą przynajmniej kilka różnych ofert kredytowych; banki dokonują też symulacji kredytowych, co również nierzadko jest pomocne).

Reasumując, kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie, które posiada zarówno wady, jak i zalety. Decyzja o jego zaciągnięciu powinna zostać podjęta w wyniku dogłębnej analizy naszych potrzeb i finansowych możliwości. Tylko wtedy zminimalizujemy ryzyko i koszty związane z konsolidacją, a podjętej decyzji o zaciągnięciu tego typu zobowiązania na pewno nie będziemy żałować.