Obecnie da osób, które zainteresowane są zaciąganiem zobowiązań takich jak kredyty gotówkowe bardzo ważne jest to, aby mogli je uzyskać szybko. Ni dziwi więc fakt, że starają się wyszukać takie oferty, które spełnią ich oczekiwania pod tym względem. Banki zaś, dostrzegając takie zapotrzebowanie wprowadzają rozwiązania, które znacząco mają przyspieszyć cały proces składania i rozpatrywania wniosków o kredyt.

Przede wszystkim zminimalizowano formalności związane ze złożeniem wniosku o kredyt. Obecnie klient poza dowodem osobistym często nie musi nic posiadać, nie musi także potwierdzać swojego zatrudnienia stosownymi zaświadczeniami. Jeśli kwota kredytu ma być wyższa, to banki mogą sobie zażyczyć dodatkowych dokumentów, jednakże w większości sytuacji, do kwot rzędu kilkanaście tysięcy złotych nie są potrzebne żadne dokumenty. Często zależy to także o d tego, czy dana osoba jest klientem banku czy nie. Bank bowiem może uzyskać niezbędne dane na podstawie wpływów na konto klienta, co znacząco pomaga w podjęciu decyzji i przedstawieniu propozycji kredytowej.

Ponadto dla wygody klientów niemalże każdy bank umożliwia składanie wniosków o kredyty gotówkowe za pośrednictwem Internetu. To sprawia, że klienci nie muszą poszukiwać placówek bankowych, wystarczy im dostęp do Internetu i komputer albo telefon. Wiele banków, zwłaszcza tych które działają w znacznej większości online stara się tworzyć takie możliwości, aby klient mógł złożyć wniosek błyskawicznie i uzyskać kredyt w ciągu kilkunasty minut, na przykład podczas robienia zakupów. Niektóre dają możliwość złożenia wniosku przy pomocy wysłanej wiadomości SMS, klient wpisuje określony kod, podając także kwotę kredytu, aby procedura się rozpoczęła.

To że zainteresowane osoby poszukują ofert które dadzą możliwość uzyskania przede wszystkim szybkiego kredytu nie oznacza, że nie zwracają uwagi na pozostałe elementy. Niskie oprocentowanie i warunki kredytu które sprawiają ze do spłaty jest znacznie mniej to także te czynniki, które mają dla nich duże znaczenie. Nawet pomimo tego, że ktoś poszukuje szybkiego kredytu wiele osób porównuje ze sobą wiele ofert, aby dzięki temu mieć jak najlepszy pogląd i świadomość, że wybrali najbardziej korzystną dla siebie ofertę. Obecnie z pomocą przychodzi Internet, w którym dostępne są takie narzędzia jak na przykład porównywarki kredytów. Wystarczy wybrać kilka opcji które dla klienta są najważniejsze, aby szybko uzyskać jak najlepiej dopasowane do ich oczekiwań oferty i móc szybko złożyć wniosek o konkretny kredyt.