Kredyt gotówkowy jest na pewno przydatną instytucją w momencie, gdy pojawiają się wydatki, które muszą być pokryte na już. Poza tym w ten sposób można szybko pozyskać pieniądze na większą uroczystość, prezent dla kogoś czy po prostu na wyjazd wakacyjny.

Niestety oprócz zalet kredyt posiada także kilka wad, które muszą być wzięte pod uwagę zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy kredytowej. Przede wszystkim decydując się na kredyt gotówkowy należy pamiętać o terminowej spłacie każdej raty, aby nie spowodować narastania odsetek lub niepotrzebnych kosztów dodatkowych. Każde opóźnienie może sprawić, że trafimy na listę osób z nierzetelnymi dłużnikami.

Niestety w trakcie spłaty kredytu może także pogorszyć się nasza sytuacja finansowa przez co zabraknie pieniędzy na inne potrzeby. W takiej sytuacji należy uważać, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia, z której ciężko wyjść.

Przed podpisaniem umowy kredytowej należy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw oraz dokładnie przeliczyć własne możliwości finansowe. Dopiero po takiej analizie można podjąć jakąkolwiek decyzję.

Kolejnym ważnym aspektem przed podpisaniem umowy kredytowej to dokładne przeczytanie wszystkich punktów umowy. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji oraz większych kosztów. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest rozmowa z doradcą finansowym, który wytłumaczy wszystkie aspekty dostępnej oferty.

Podsumowując wady kredytu to na pewno konieczność terminowego spłacania rat co wiąże się z każdoczesnym obciążeniem budżetu domowego. Do tego pojawia się ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Konieczne jest dokładne poznanie wszystkich punktów umowy kredytowej tak, aby uniknąć nieprzyjemnych i stresujących sytuacji w przyszłości. Do wad kredytu należy dołączyć dodatkowe opłaty naliczane przez bank(marże, prowizje za udzielenie kredytu oraz dodatkowe ubezpieczenia). Ponadto zaciągając kredyt należy wziąć pod uwagę jego oprocentowanie(uzależnione od czasu na jaki został wzięty, wysokości rat i sumy kredytu).

Warto także wspomnieć, że każde opóźnienie w spłacie może nas narazić na wpis na listę dłużników niesolidnych, co utrudni w przyszłości pozyskanie jakiegokolwiek kredytu. Z tego powodu decydując się wziąć kredyt warto być pewnym, że go spłacimy bez nadwyrężania domowego budżetu.