Co wpływa na zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa jest bardzo ważnym czynnikiem, jaki ma wpływ na to czy otrzymamy i ile otrzymamy kredytu. Im jest ona większa tym mamy większe szanse, aby otrzymać kredyt o jaki wnioskujemy. Warto sprawdzić swoją zdolność kredytową zanim złożymy wniosek o kredyt. Jest wiele kalkulatorów, które dają nam takową możliwość. Zdolność kredytowa jest wskaźnikiem jaki informuje bank jaka kwota jest dla kredytobiorcy realna, żeby był w stanie ją na czas spłacić. Jest kilka sposobów, dzięki którym można zwiększyć swoją zdolność kredytową. Jednym ze sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej jest wydłużenie okresu spłaty kredytu. Jakiś czas temu był to najpopularniejszy sposób, aby można było otrzymać taki kredyt o jaki się ubiegamy. Wydłużając okres spłaty, kredytobiorca rozkładał spłacenie swojego zobowiązania wobec banku na większą liczbę rat, które były mniejsze. Kredyt można było rozłożyć nawet na okres pięćdziesięciu lat. Obecnie wydłużenie okresu spłaty kredytu nie jest już tak skuteczne w przypadku kredytów na więcej niż trzydzieści lat. Od roku 2014 został wprowadzony przepis rekomendacji S. Według tego przepisu banki mają obowiązek badać zdolność kredytową w taki sposób, jakby kredytobiorca brał kredyt na okres trzydziestu lat i to nawet jeżeli staramy się o kredyt na dłuższy okres.

Co nam daje osoba współkredytobiorcy.

Bardzo dobrym rozwiązaniem na zwiększenie zdolności kredytowej jest dołączenie dodatkowego współkredytobiorcy. Taka metoda pozwala na poprawienie swojego statusu finansowego w oczach banku. Starając się o kredyt ze współkredytobiorcą jest jeszcze jedna osoba oprócz głównego pożyczkobiorcy. Co ważne nie musi być to osoba z tego samego gospodarstwa domowego. Współkredytobiorcą mogą być nasi rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, czy też teściowie. Dochody współkredytobiorcy są doliczane do naszych i tym samym bak ustali nam większą maksymalną kwotę kredytu pod hipotekę. Nie zawsze jednak osoba współkredytobiorcy poprawi naszą zdolność kredytową. Jest to uzależnione od wieku współkredytobiorcy. Biorąc kredyt trzeba pamiętać, że osoba współkredytobiorcy nie może mieć więcej niż siedemdziesiąt pięć lat w momencie, kiedy zostanie spłacona ostatnia rata naszego kredytu. Współkredytobiorca może bardzo nam pomóc w uzyskaniu kredytu na większą sumę. Jeżeli jesteśmy małżeństwem z pewnością kredyt we dwoje będzie nam się o wiele bardziej opłacał.

Raty równe, czy raty malejące.

Zdolność kredytową zwiększy również wybranie systemu rat równych zamiast rat malejących. Rata kredytu składa się z dwóch części. Z jednej mamy pieniądze jakie pożyczyliśmy od banku, czyli jest to rata kapitałowa, z drugiej strony natomiast mamy odsetki naliczone przez bank i jest to rata odsetkowa. Wszystkie banki jakie oferują kredyty hipoteczne dają do wyboru raty równe i raty malejące. Decydując się na raty równe, każda będzie jednakowa. Zmieniać się będzie jedynie proporcja jaka zachodzi pomiędzy częścią kapitałową, a częścią odsetkową raty. Wybierając raty malejące, kwota kapitału w każdym miesiącu będzie jednakowa, ale zmniejszać się będzie z miesiąca na miesiąc rata odsetkowa. Banki wyliczając zdolność kredytową biorą pod uwagę symulację, w jaki sposób wpłynie na klienta spłacenie dodatkowego obciążania. Banki uważają, że spłata zadłużenia w ratach wyższych wpływa na pomniejszenie środków wolnych jakimi dysponuje kredytobiorca. Im raty są wyższe, tym kredytobiorcę będzie stać na mniejszą pożyczkę. Warto mieć to na uwadze, kiedy będziemy wybierać rodzaj rat naszego kredytu.