Konsolidacja jak to działa

Konsolidacja to nic innego jak połączenie kilku kredytów w jeden większy. Dzięki temu spłacamy tylko jedną ratę i co więcej jest ona niższa niż suma dotychczas spłacanych rat, niestety zostaje wówczas wydłużony okres spłaty takiego zadłużenia, zmienia się również wysokość oprocentowania. Podpisujemy zupełnie nową umowę zazwyczaj z inny bankiem. Ten z kolei spłaca za nas całe nasze dotychczasowe zadłużenie a nam przedstawia nowe warunki umowy. Nowa niższa rata miesięczna to zazwyczaj ogromny plus szczególnie dla osób bardzo zadłużonych które mają coraz większy problem ze spłatą zadłużenia. Niestety nie wszystko wygląda aż tak kolorowo, minusem konsolidacji jest to, że ostatecznie oddamy zdecydowanie więcej pieniędzy z uwagi na to że nowy kredyt będziemy spłacać znacznie dłużej. Dłuższy okres kredytowania to dla kredytobiorcy strata, jednak decyzję o konsolidacji podejmujemy świadomie i decydujemy się na konsolidację gdyż zdecydowanie lepiej jest nam spłacać kredyt w mniejszych ratach niż nie spłacać go w ogóle z uwagi na trudną sytuację finansową w której się naleźliśmy.

Chcą skorzystać z konsolidacji musimy mieć świadomość tego, że nie każdy będzie mógł skorzystać z tego rodzaju kredytu. Podobnie jak w przypadku innych kredytów bank sprawdzi naszą zdolność kredytową ale największą uwagę przywiąże do naszej historii kredytowej. Dopiero po rzetelnym jej zweryfikowaniu bank podejmie ostateczną decyduję o przyznaniu kredytu. Niestety o konsolidacji mogą zapomnieć osoby które nie mogą pochwalić się dobrą historii kredytową gdyż w przeszłości miały one kłopoty ze spłatą zadłużeń bądź spłacały kredyt nieregularnie. Te kwestie mogą wyeliminować potencjalnego kredytobiorcę i otrzyma on negatywną decyzję banku.

To czy zdecydujemy się na konsolidację to nasza indywidualna sprawa , z pewnością korzystając z tego rozwiązania stracimy więcej pieniędzy jednak w przypadku naprawdę dużych problemów ze spłatą zaciągniętych kredytów konsolidacja może okazać się dla nas wybawieniem. A zatem do banku powinny zgłaszać się osoby które dopiero przeczuwają duży problem ze spłatą rat a nie te które już zalegają od dawna z płatnościami. Często na konsolidację decydujemy się tylko z uwagi na połączenie kredytów w celu spłacania tylko jednej raty.

Zobacz także:  Kredyt samochodowy czy leasing

Komentowanie jest wyłączone.