Konsolidacja kredytów studenckich – warto?

Konsolidacja kredytów studenckich polega na zgrupowaniu wielu kredytów studenckich w jedną pożyczkę. Ten proces może pomóc w uproszczeniu harmonogramu spłat i zaoszczędzeniu pieniędzy na odsetkach w zależności od rodzaju zaciągniętej pożyczki. Zarówno rządowe pożyczki studenckie, jak i prywatne pożyczki studenckie mogą kwalifikować się do konsolidacji pożyczki studenckiej, ale opcje będą zależeć od tego, od kogo pożyczyłeś pieniądze.

Konsolidacja pożyczek rządowych

Jeśli masz tylko pożyczki rządowe, możesz skonsolidować je wszystkie w bezpośrednią pożyczkę konsolidacyjną, która pozwoli Ci zachować wiele korzyści, takich jak odroczenie lub opcję zapisania się do planów spłaty opartych na dochodach. Ale ponieważ twoja nowa stopa procentowa będzie średnią ważoną twoich obecnych stóp, pożyczki te mogą nie zaoszczędzić dużo pieniędzy na odsetkach w dłuższej perspektywie.

Konsolidacja pożyczek prywatnych

Z drugiej strony, jeśli masz tylko prywatne pożyczki studenckie lub mieszankę prywatnych i rządowych pożyczek studenckich, możesz skonsolidować zadłużenie z tytułu pożyczki studenckiej za pośrednictwem prywatnego pożyczkodawcy. Stracisz korzyści płynące z rządowych pożyczek studenckich, ale możesz skończyć z niższą stopą procentową.

Oprócz konsolidacji kredytu studenckiego wielu prywatnych pożyczkodawców oferuje również refinansowanie kredytu studenckiego. Refinansowanie polega na zaciągnięciu nowej pożyczki w celu spłaty obecnych pożyczek studenckich.

Zalety konsolidacji kredytu studenckiego

W zależności od sytuacji i celów konsolidacja kredytów studenckich może pomóc w szybszym osiągnięciu celów finansowych. Oto kilka potencjalnych korzyści płynących z konsolidacji kredytu studenckiego.

Pożyczki prywatne mogą obniżyć stawki. Jeśli skonsolidujesz zadłużenie z tytułu kredytu studenckiego u prywatnego pożyczkodawcy, możesz uzyskać niższe oprocentowanie niż to, które obecnie płacisz. Bezpośrednia pożyczka konsolidacyjna nie obniży twoich stawek. Od razu jednak zyskujesz więcej czasu na spłatę kredytów studenckich. Otrzymując bezpośrednią pożyczkę konsolidacyjną, będziesz mógł wybierać między planami spłaty na okres od 10 do 25 lat, co może dać ci więcej czasu. Jeśli zdecydujesz się na konsolidację prywatnego kredytu studenckiego, będziesz miał również wybór w jakim czasie spłacisz kredyt.

Zobacz także:  Kredyt konsolidacyjny – co trzeba wziąć pod uwagę?

Może to obniżyć miesięczne płatności. Jeśli wybierzesz dłuższy okres spłaty, prawdopodobnie skończysz z niższymi minimalnymi miesięcznymi płatnościami niż obecnie. Oznacza to, że z czasem będziesz płacić więcej odsetek, ale niższe płatności mogą pomóc, jeśli obecnie masz problemy finansowe.

Komentowanie jest wyłączone.