Kredyt gotówkowy – jakie dokumenty są potrzebne

Kredyt gotówkowy przyciąga uwagę wielu osób, zwłaszcza dlatego, że jest on zobowiązaniem, z którego pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel. Na dodatek nie wymaga on zbyt wielu formalności. Jakie dokumenty będą nam potrzebne podczas składania wniosku?

Zdobycie kredytu gotówkowego może wydawać się dość proste i istotnie tak jest, zazwyczaj nie musimy się martwić o wypełnianie wielu formularzy albo konieczność oczekiwania na decyzję przez kilka dni. Aktualnie formalności te są coraz częściej ograniczane do minimum, a decyzję kredytową coraz częściej otrzymujemy w przeciągu kilku minut. Jakby tego było mało, wniosek możemy wypełnić online. Jakie dokumenty powinniśmy przygotować, jeśli planujemy zaciągnąć kredyt? Warto to wiedzieć, dzięki temu jeszcze szybciej będziemy w stanie zaciągnąć zobowiązanie. Najważniejszym dokumentem jest dowód osobisty. Jest on obligatoryjny i wymagany przez wszystkie banki, pozwala on potwierdzić tożsamość potencjalnego kredytobiorcy. Na podstawie dowodu może on potwierdzić takie dane jak imię i nazwisko, adres zamieszkania czy datę urodzenia. Każdy bank ma jednocześnie inne wymagania względem kredytobiorców. Dowód osobisty przydaje nam się zwłaszcza na pierwszym etapie ubiegania się o kredyt. Bank może jednak poprosić nas o niego na każdym etapie. Wypełniając wniosek musimy podać nasze dane takie jak PESEL, imię, nazwisko, nasz adres zamieszkania. Co jeszcze będzie nam potrzebne? Między innymi zaświadczenie o zarobkach. Jeszcze do niedawna banki wymagały dostarczenia do instytucji dokumentów, który miały zaświadczyć o stałym zatrudnieniu kredytobiorcy oraz naszej wysokości miesięcznych dochodów. Dla niektórych klientów było to jednak dość problematyczne. Dlatego wiele osób korzystało z usług parabanków, żeby uniknąć dużej ilości formalności.

Obecnie jednak wiele banków oferuje dostęp do kredytów gotówkowych tylko na podstawie oświadczenia o zarobkach, albo na podstawie wyciągu z konta bankowego. Dla wielu osób to wielkie ułatwienie. Niektóre banki oferują np. kredyt na PIT, wtedy bank nie wymaga dodatkowego zaświadczenia, wystarczy tylko ten jeden dokument. Jednak mimo licznych udogodnień zaświadczenie o dochodach w dalszym ciągu bardzo często jest dokumentem wymaganym. Zaświadczenie o stałych dochodach pozwala bankowi obliczyć zdolność kredytową kredytobiorcy. Bank sprawdza na tej podstawie, czy kwota, którą chcemy otrzymać, faktycznie leży w zasięgu naszych możliwości. Najprościej w świecie bank określa to czy będziemy w stanie w terminie spłacić pożyczoną kwotę, tym sposobem zabezpieczając się, przed tym, że ktoś weźmie pożyczkę i nie będzie w stanie spłacić kredytu.

Zobacz także:  Pożyczki online bez BIK

Możemy samodzielnie sprawdzić swoją zdolność kredytową. W internecie znajdziemy liczne strony, które to umożliwiają. Pamiętajmy jednak, że ostatecznie nie jest to decyzja zobowiązująca. Niemniej jednak warto skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej. Wniosek o kredyt gotówkowy też możemy potraktować jako dokument, wymagany jest on przez bank, przed udzieleniem zobowiązania finansowego. Każda osoba, która chce zaciągnąć pożyczkę musi wypełnić wniosek, który pozwoli na sprawdzenie naszych danych i weryfikację naszej historii kredytowej oraz zdolności finansowej. Dzięki temu bank po otrzymaniu wniosku będzie w stanie przygotować wstępną ofertę. Pamiętajmy, że wypełnienie wniosku oraz jego wysłanie nie zobowiązuje do zawarcia umowy z bankiem. To jednak kolejny krok do tego, by przybliżyć się do zaciągnięcia kredytu i podjęcia decyzji zobowiązującej.

Komentowanie jest wyłączone.