Kredyt hipoteczny a wniesienie wkładu własnego

Jeśli chodzi o tematykę kredytów hipotecznych, bardzo istotnym pojęciem w tym obszarze jest niewątpliwie wkład własny. Odgrywa on jedną z kluczowych ról przy tego rodzaju zobowiązaniach finansowych, dlatego też nie możemy go bagatelizować i o nim zapominać. Analiza tego parametru dostępnych ofert, a także własnych możliwości w tym zakresie wymaga jednak odpowiedniej wiedzy, dlatego też należy wiedzieć, jakie zagadnienia wiążą się z wkładem własnym.

Czym jest wkład własny i dlaczego jest istotny?

Wkład własny to środki, które możemy przeznaczyć na realizację naszego celu z własnej kieszeni. Wówczas instytucja bankowa udziela nam kredytu, którego suma nie pokrywa całości, na przykład, zakupu nieruchomości, lecz pewien jej procent. Wkład własny ma znaczenie z wielu powodów. Wiąże się on nieodłącznie z tematyką kredytów hipotecznych, a poza tym odgrywa nieraz dużą rolę w kształtowaniu oferty. Dostarcza on również bankowi informacji dotyczących naszej sytuacji finansowej – w końcu osoba nieposiadająca absolutnie żadnych oszczędności ani majątku nie będzie mogła wnieść wkładu własnego do kredytu hipotecznego.

Czy wkład własny jest niezbędny do uzyskania kredytu hipotecznego?

Uzyskanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego obecnie nie jest możliwe. Nie oznacza to jednak, że osoby nieposiadające środków w gotówce nie będą miały szans na uzyskanie takiego źródła finansowania. Istnieje tutaj szereg działań, które mamy do dyspozycji. Ostatecznie jednak akceptacja rozwiązań w tym zakresie zależy już od warunków ustalonych przez konkretną instytucję bankową.

Ile powinien wynosić wkład własny?

Wymagana kwota wkładu własnego może kształtować się rozmaicie, w zależności od zasad przyjętych przez bank. Niejednokrotnie mówi się o tym, że wysokość wniesionego przez nas wkładu własnego może mieć duże znaczenie dla całokształtu oferty. Nieraz można bowiem uzyskać bardzo atrakcyjne warunki kredytu hipotecznego właśnie poprzez wniesienie wkładu własnego w pokaźnej wysokości. Poza tym ten aspekt pełni również funkcję informacyjną – bank bowiem ma pewien pogląd na naszą sytuację finansową, patrząc na to, ile mamy zasobów do wykorzystania w charakterze wkładu własnego. Należy zatem pamiętać o tym, że pełni on istotną funkcję w sferze kredytów hipotecznych.

Zobacz także:  Waluta kredytu – w złotych czy frankach?

Komentowanie jest wyłączone.