Kredyt hipoteczny i rola rzeczoznawcy w jego udzieleniu

W skomplikowanym procesie pozyskiwania kredytu hipotecznego, jedną z głównych ról odgrywa rzeczoznawca. I choć jego praca ogranicza się do zaledwie kilku czynności, to mają one olbrzymi wpływ na przyznanie kredytu. Skąd rzeczoznawca się bierze i jakie znaczenie dla przyznania kredytu ma jego praca? Czy wizytę rzeczoznawcy można pominąć? Ile to wszystko kosztuje?

Tak, czy nie – kulisy wizyty rzeczoznawcy

Rzeczoznawca podczas udzielania kredytu hipotecznego jest potrzebny zawsze i to niezależnie od jego wartości, wysokości zabezpieczenia itd. Zdarza się jednak, że osoba ta nie przychodzi bezpośrednio do domu, lecz wykonuje swoje czynności online. Taka sytuacja ma miejsce z co najmniej dwóch powodów:

Mamy pandemię, a to oznacza, że – jako specjalista – rzeczoznawca nie chce ryzykować swojego zdrowia. Nawet, jeśli przeszedłby on chorobę bezobjawowo, to i tak będzie on musiał przesiedzieć kilka tygodni w zamknięciu. Z pewnością jego kwarantanna wpłynie na funkcjonowanie banku.

Jeśli wartość nabywanej nieruchomości jest wysoka, a kwota zaciąganego kredytu niska, to oznacza to, że rzeczoznawca nie musi dokonywać dokładnych oględzin kupowanego na hipotekę mieszkania. Zwłaszcza, jeśli wartość rynkowa, jest co najmniej dwukrotnie wyższa, niż kwota udzielanego zobowiązania finansowego.

Jak to wszystko działa?

Rzeczoznawca „wchodzi do gry” niedługo po złożeniu wniosku kredytowego. Kilka dni później zadzwoni on do nas, by umówić się na wizytę w danej nieruchomości. Jeśli załatwiamy zakup mieszkania za pośrednictwem agencji nieruchomości, to wszystkie czynności powinien wykonać pośrednik. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie formalności zostały profesjonalnie spełnione.

Oczywiście nie można zapominać również i o tym, że w przypadku „modelu zdalnego”, całość prac rzeczoznawcy odbywa się za pomocą… aplikacji internetowej, za pomocą której może on dokonać dokładnych oględzin zakupionej nieruchomości. Jeśli wizyta realizowana jest na miejscu, konieczne będzie podpisanie stosownych papierów i – najprawdopodobniej – wykonanie zdjęć do operatu szacunkowego. Tak jak mówiliśmy wcześniej, ma to ogromne znaczenie w sytuacji, gdy wartość wkładu własnego jest relatywnie niewielka i stanowi 10 – 20 procent sumy całego kredytu.

Zobacz także:  Waluta kredytu – w złotych czy frankach?

Kilka słów podsumowania

Pomoc ze strony rzeczoznawcy jest niezbędna, jeśli zależy nam na kredycie hipotecznym. Należy przy tym pamiętać, że usługa ta kosztuje najczęściej około 400 – 1000 złotych. Klient banku uiszcza ją dopiero w momencie, gdy kredyt został przyznany. Niestety, kwotę tą trzeba zwykle wpłacić w całości, a jej kredytowanie jest nieopłacalne.

Komentowanie jest wyłączone.