Kredyt samochodowy czy leasing

Zamierzasz kupić samochód, ale nie masz tyle gotówki? W takim razie możesz pomyśleć o kredycie samochodowym lub leasingu. Którym z tych produktów warto się zainteresować?

Leasing konsumencki

Leasing kojarzy nam się z firmą, tymczasem nawet i bez jej posiadania możemy skorzystać z tak zwanego leasingu konsumenckiego. Czym on jest? To nic innego jak dzierżawa przedmiotu. Pozwala on na użytkowanie pojazdu przez dany czas, leasingodawca otrzymuje w zamian za to od nas określoną kwotę. Innymi słowy usługodawca kupuje samochód, a następnie oddaję nam go w dzierżawę, tym samym nie jesteśmy właścicielem pojazdu, dopóki nie spłacimy ostatniej raty. W dowodzie rejestracyjnym znajdują się również dane firmy leasingowej. Przy czym warto pamiętać, że zazwyczaj leasing wymaga od nas wniesienie wkładu własnego. Leasing spłacamy w miesięcznych ratach, a na koniec trwania umowy możemy odkupić samochód na własność w niskiej cenie.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy jest to zobowiązanie przeznaczone na zakup pojazdu, może być to samochód, ale także motocykl, motorówka czy przyczepa kempingowa. W celu zabezpieczenia kredytu bank stosuje między innymi przewłaszczenie na zabezpieczenie, zastaw rejestrowy lub depozyt karty pojazdu. Bardzo często musimy też wykupić polisę AC oraz scedowanie jej na bank. Koszty kredytu to prowizja za jego udzielenie i oprocentowanie. Musimy też liczyć się z opłatami związanymi z zabezpieczeniem kredytu.

Istotne różnice

W przypadku prawa do własności, zachodzi pewna różnica pomiędzy kredytem a leasingiem, w przypadku leasingi właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, natomiast w przypadku kredytu, właścicielem pojazdu jesteśmy my, przy czym samochód stanowi zabezpieczenie przez cały okres kredytu. W przypadku leasingu konieczny będzie wcześniej wspomniany wkład własny, a wykup będzie możliwy po uiszczeniu wszystkich rat, zazwyczaj wysokość wykupu wynosi około 1% początkowej wartości samochodu, z kolei w przypadku kredytu samochodowego, samochód jest nasz po spłaceniu całego kredytu. Obie formy pożyczki wymagają polisy AC. W przypadku napraw i serwisu samochodu, jeśli bierzemy go w leasing, zazwyczaj możemy go dokonać w autoryzowanych stacjach obsługi, a w przypadku pożyczki w punktach wybranych przez kredytobiorcę. W przypadku kredytu samochodowego liczba formalności jest dość duża, kredyt może mieć też zmienne oprocentowanie, co niektórzy poczytują za bardzo dużą wadę. Różnie bywa też z udzieleniem kredytu, jeśli nasza historia w BIK pozostawia wiele do życzenia. W przypadku leasingu cieszyć może mała ilość formalności do załatwienia. Jednak w przypadku leasingu musimy mieć upatrzony model, który kupujemy na podstawie faktury, leasing ogranicza nas jednak bardzo często w przypadku samochodów używanych. Czasami musimy więc wybrać droższe modele. Niekiedy koszty leasingu operacyjnego bywają dość wysokie. Pamiętajmy też, że nie możemy decydować o samochodzie, przed spłaceniem leasingu, czyli np. wcześniej go sprzedać. A jeśli w umowie leasingowej nie znajduje się klauzula wykupu, to po jej wygaśnięciu samochodu nie możemy wykupić. Jak widać, koniecznie musimy zapoznać się z dokładnie z umową przed zawarciem.

Zdolność kredytowa

Oba rozwiązania wymagają poddania się weryfikacji zdolności kredytowej. Bank wymaga od nas oprócz tego dostarczenia dowodu osobistego, który potwierdzi naszą tożsamość oraz potwierdzenia naszych dochodów. W tym celu możemy przedstawić zaświadczenie o zatrudnieniu lub wyciąg z konta. Zostaniemy też sprawdzeni w Biurze Informacji Kredytowej.

Komentowanie jest wyłączone.